FRYZJER MĘSKI NASTĘPNEGO PROSI KRÓTKO PO MĘSKU!, wrzesień 2022
FRYZJER MĘSKI NASTĘPNEGO PROSI KRÓTKO PO MĘSKU!, wrzesień 2022
No i stało się!
Po raz pierwszy w Polsce mamy trzy książki o fryzjerstwie męskim napisane przez czynnego zawodowo fryzjera. Ostatnia z nich i zarazem najnowsza miała premierę kilkanaście dni temu. To „Krótko Po Męsku”, które podsumowuje trzytomowy temat i jak sugeruje tytuł w zwartej, konkretnej formie opowiada o zawodzie. Przeplatające się pryzmaty rzemieślniczy, subkulturowy, muzyczny, techniczny, technologiczny, historyczny i socjologiczny są podstawą budowania całej opowieści. Bo to nie jest suchy podręcznik, choć absolutnie można się z „Krótko Po Męsku” uczyć. Niewątpliwie jako materiał do dydaktyki, uzupełnienia wiedzy czy pomoc do nauki nadaje się doskonale. Zdobywanie wiedzy trwa całe życie. A ta wiedza jest użyteczna. Wszystkie trzy moje książki powstały po to, żeby popularyzować zawód i pokazać jego nieznane oblicza, ale przede wszystkim po to, żeby edukować, edukować i jeszcze raz edukować!
Używanie wiedzy w zakładzie fryzjerskim jest potrzebne na co dzień. Zarówno tej stricte praktycznej, technicznej i produktowej jak i tej związanej z historią zawodu, jego etyką, etosem i całym bagażem złych i dobrych doświadczeń. To wszystko buduje nas jako zawodowców pewnych siebie, świadomych tego, że zawód może mieć lata świetności (jak teraz) albo lata degeneracji (jak jeszcze całkiem niedawno) i ludzi dbających o tradycje fryzjerskie. Niechby i w skarlałej formie, ale zawsze będzie to ważne i przenoszone z pokolenia na pokolenie.
Czytając moje książki można dojść do słusznej konstatacji, że we fryzjerstwie męskim wszystko już było i że przeszliśmy wszystkie możliwe ewentualności, wliczając w to zarówno sukcesy jak i porażki. I to właśnie powinno nas nauczyć wyciągać wnioski na przyszłość i starać sobie radzić z powtarzającymi się na przestrzeni wieków problemami.
Trzy części powstały też po to, żeby zrozumieć jak ważne jest spisywanie swojego punktu widzenia. Bo to, że można wypowiadać się w imieniu większej ilości osób w zasadzie mogłoby się wydać zupełnie oczywiste, ale to, żeby odkrywać rzeczy, historie, informacje i zdarzenia, które można byłoby myśleć, że są dla wszystkich prozaiczne, a po bliższym poznaniu okazuje się, że dawno o nich zapomnieliśmy, jest po prostu arcyważne dla kręgosłupa zawodu, jego zrozumienia i kontynuacji.
Bo to wszystko co opisałem z historii fryzjerstwa męskiego Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów, mimo, że opisuje konkretne czasy i miejsca można przypasować do odpowiednich sytuacji teraz. To są gotowe rozwiązania na edukację, rozwój, niepopełnianie błędów, spoglądanie w przyszłość z jednoczesnym oparciem w tradycji. Nasz zawód jest mocno udokumentowany i warto to zgłębiać.
Zachęcam do czytania.
- Fryzjer Męski.
- Następny Proszę!
- Krótko po Męsku.
Adam Szulc
Pan Drwal x Sukces po poznańsku x Norweska Dolina x Pałac na Opieszynie x Barber Expert Magazine x Kurier Fryzjerski x Fale Loki Koki x Przemysławka x TACZAKA 20 x Zespół Szkół Odzieżowych Poznań x Radio Poznań x Miasto Poznań x Sieradz Open Hair Festival x Curylo Project Salon Academy x Zysk i S-ka Wydawnictwo x PANDA Trzebnica Salon Inspiracji x CarGO - Twoje Wakacje na 5 Gwiazdek