GOLENIE NA MOKRO, kwiecień 2021

dodano: 09 kwietnia 2021

GOLENIE NA MOKRO, kwiecień 2021

 

O tej usłudze pisałem wielokrotnie tutaj, ale też w ogólnopolskiej prasie branżowej oraz na stronach różnych firm, ale film jaki wypuściliśmy w tym tygodniu nastroił mnie do kilku słów refleksji. Nikodem nagrał nowy materiał o goleniu, który wszyscy mogą obejrzeć na ogólnie dostępnym serwisie. Tak jak już sam pisał zrobił to specjalnie z okazji drugiej rocznicy konkursu Najlepszy Polski Golibroda, który odbył się w Poznaniu na targach Look. Dobrze, że udało się doprowadzić do tamtej imprezy. Chwała za to organizatorom, bo powrót golenia na arenę konkursową zwieńczył kilkuletni rozwój fryzjerstwa męskiego w naszym kraju. Pokazał też, że ta usługa wciąż może budzić rozmaite emocje.

Jeśli chodzi o nas, o Jamę czy o mnie osobiście to zawsze starałem się podkreślać wagę tego serwisu. W artykułach dla „Estetica Polska” w latach 2015 i 2016 pisałem, że dobrze wykonane golenie w tradycyjnym sznycie jest rodzajem zawodowej spuścizny pozostawionej nam przez wcześniejsze pokolenia i że nie powinno się zakazywać wykonywania golenia na mokro w zakładach fryzjerskich. Kiedy w 2014 roku robiłem pierwsze szkolenia z golenia dla nowej fali branżowców- barberów rozdzwonił się mój telefon od ważnych osób zajmujących się naszym zawodem, że nie powinienem tego robić, bo golenie jest już usługą zapomnianą i nie należy go wskrzeszać. Na szczęście nie udało się tego zahamować instytucjonalnie i teraz w zakładach możemy cieszyć się pełnią wykonywanych usług.

Krótko przed konkursem, o którym mowa wyżej organizowaliśmy do niego w Jamie lokalne eliminacje, które miały wyłonić kandydata do startu na ringu. Zauważyliśmy z kolegą z komisji, że poziom niektórych zawodników jest delikatnie mówiąc nie najwyższy. Sprawiało to wrażenie jakby część z nich nie przygotowała się w ogóle, nie obejrzała nawet filmów instruktażowych, które wrzucaliśmy do sieci czy nie przeczytała felietonów teoretycznych o technikach i historii golenia. Brak znajomości regulaminu to też swoisty problem, bo jakby nie patrzeć to już było wtedy dobre pięć lat od rozpoczęcia się renesansu fryzjerstwa męskiego, więc nieprzygotowanie traktuję jako beztroskę w podejściu na żywca do ważnej bądź co bądź imprezy. Na szczęście etap pierwszy skutecznie wyeliminował osoby, które mogą szykować się do kolejnych edycji konkursu w przyszłym roku. Podejrzewam, że tegoroczny z wiadomych względów się jednak nie odbędzie.

W finale zwyciężył Nikodem. Kto tam był ten widział w jakim stresie byliśmy w trakcie jego poszczególnych „walk”, gdzie przechodząc kolejne etapy wygrywał niektóre bitwy czasami o przysłowiowy włos. Jego zwycięstwo to radość dla mnie jako instruktora, szefa i…ojca. Łzy nam leciały ciurkiem, a Nikodem ze swoim stoickim spokojem traktuje to jako etap w karierze i trampolinę do kolejnych sukcesów. Kto go jednak zna ten wie, że nigdy się nie wywyższa i każdego traktuje z szacunkiem. Mistrz szanuje swoich przeciwników, bo nigdy nie wiadomo jak się życie dalej potoczy, a zaszczytny mistrzowski pas razem z wygraną kastomową brzytwą Cichego zajmują w Jamie honorowe miejsce.

Jednak o goleniu mówię wciąż regularnie. Niedawno udostępniliśmy film o tym serwisie, który w pierwszym lockdownie przygotowaliśmy z Nikodemem i Marceliną dla Curylo Project Salon Academy. Potężna wiedza- zachęcam do przypomnienia sobie.

Golenie na mokro to nasze najstarsze dziedzictwo. Jeśli więc to ma być ten łącznik pokoleniowy czy rodzaj przeniesienia płomienia starszych generacji w połączeniu z nowym odczytywaniem kodu branżowego to ja się zgadzam.

Golimy?

A. xxx

 

Najlepszy Polski Golibroda x Targi LOOK i beautyVISION x Pan Drwal x Przemysławka x Barber Expert Magazine x Kurier Fryzjerski x Estetica Polska x CICHY Metal Art x Edge Shave Gel x Miasto Poznań x Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu

wróć do listy wpisów