GOLENIE NA MOKRO (z okazji zbliżającego się konkursu), kwiecień 2022

dodano: 23 kwietnia 2022

GOLENIE NA MOKRO (z okazji zbliżającego się konkursu), kwiecień 2022

O tej usłudze pisałem wiele razy, ale z racji tego, że po pierwsze o dobrym serwisie można w kółko, po drugie wciąż trzeba przypominać najważniejsze i poboczne kwestie, a po trzecie wielkimi krokami zbliża się konkurs Najlepszy Polski Golibroda. To będzie druga edycja imprezy. Gwoli przypomnienia więc, garść informacji z inauguracyjnej imprezy.

Wszystko wydarzyło się w 2019 roku podczas fryzjerskich targów Targi LOOK i beautyVISION w Poznaniu. Organizatorzy wystawili ring bokserski, na którym odbywały się potyczki w systemie: jeden na jeden i przegrywający odpadał z gry. Wtedy ostatecznie wygrał nasz człowiek czyli Nikodem Szulc z Jamy. Trofeum w postaci pasa stylizowanego na bokserski wisi u nas na honorowym miejscu i zdobi lokal. W latach 2020 i 2021 konkurs nie odbył się, ponieważ targi, w trakcie których ma on miejsce były przekładane ze względu na obostrzenia pandemiczne. W tym roku wszystko wraca do normy. 7 i 8 maja w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów nie dość, że odbędą się targi fryzjerskie (wreszcie!), to do gry wraca również temat konkursu. Nikodem startuje z pozycji zwycięzcy pierwszej edycji, więc nie musiał brać udziału w eliminacjach, które, jeśli ktoś to jeszcze pamięta, miały miejsce dwa lata temu w styczniu. My Nikodemowi życzymy jak najlepiej i przede wszystkim tego, żeby obronił tytuł. Jednakże to nie wszystko- z trzewi Jamy w konkursie startuje jeszcze Tymoteusz! Mamy zatem dwóch mocnych zawodników, którym życzymy spotkania się w finale! A co się wydarzy to zobaczymy- życie pokaże jakie będą emocje i kto wygra.

Zatem tradycyjne golenie na mokro, które wróciło na dobre do łask ma swój konkurs, ma też swoich wyznawców, piewców i fanów, ale cały serwis musi odbywać się z konkretnymi zasadami sztuki fryzjerskiej. Bo to nie jest tylko konkurs golenia jako takiego, ale konkurs golenia jaki wykonuje się w zakładzie fryzjerskim czyli ktoś robi coś na kimś, a nie golę się sam przed lustrem. To dwie różne sprawy.

 

Golenie opisywałem kilkakrotnie w różnych magazynach branżowych oraz na naszym blogu. Dziś skupię się zatem tylko na czterech podstawowych artefaktach, jakie ważne są przy goleniu w zakładzie fryzjerskim i które po prostu pomagają przy codziennych zmaganiach.

Pierwszy z nich to fotel. Każdy lubi mieć ustawiony do golenia inaczej, ale dobry fotel to podstawa. W czasach moich pierwszych egzaminów goliliśmy brzytwami na zwykłych fotelikach bez podpórki dla głowy. Taka praca bez podgłówka jest trudna zarówno dla klienta jak i fryzjera. Jak który z modeli wytrzymał trzymać głowę dłuższą chwilę, to było dobrze, a jak nie, to kończyło się różnie. Zatem dobry, wygodny fotel z możliwością regulacji oparcia i wysokości, podłokietnikami oraz podparciem głowy to rzecz pierwsza, ale nie ostatnia.

Drugim jest umywalka. Bez niej, w zasadzie trudno brać się za golenie w warsztacie. Woda bieżąca na stanowisku pracy jest nam po prostu niezbędna. Przygotowywanie piany, namydlanie, oczyszczanie na bieżąco kolejnych sprzętów, mycie rąk. Wszystko dzieje się tam nie powodując kolizji z bieganiem z mydłem i pędzlem z drugiego końca zakładu. Po prostu niezbędnik.

 

Wyparzarka do ręczników to rzecz kolejna. Tak piszę o niej we „Fryzjerze Męskim” (sprawdź TUTAJ): „Służy do przechowywania lekko zmoczonych i gorących ręczników do golenia. Preferuję ręczniki jednorazowe — to wyraźna informacja dla klienta, że zachowujemy w tym miejscu higienę. Jeśli jednak ktoś decyduje się stosować ręczniki bawełniane, wielorazowe, musi je po każdym użyciu wygotować. Ręczniki zwijamy w małe, około 15–20-centymetrowe rolki zmoczone wodą i skropione wodą kolońską lub olejem zapachowym (przyjemny zapach będzie wzmagał uczucie błogości i dobry nastrój). Woda nie może ściekać, ale ręcznik musi być mokry, żeby trzymał temperaturę po wyjęciu z urządzenia. Ręcznik jest gotowy do użycia po około godzinie od włączenia wyparzarki”. Gorący ręcznik oczywiście do każdego golenia czy podgalania.

Jednorazowe rękawiczki. To jest w pewnym sensie nowum. Po raz pierwszy widzieliśmy w Polsce golenie na mokro w rękawiczkach podczas opisywanego tu cały czas konkursu, który odbył się trzy lata temu w Poznaniu. Wtedy to organizatorzy zobowiązali uczestników do ich nakładania, a niecały rok później koronawirusowe obostrzenia obligatoryjnie nałożyły na fryzjerów obowiązek nakładania rękawiczek do codziennej pracy, w tym oczywiście golenia na mokro. Przyzwyczailiśmy się i nauczyliśmy się tego. Teraz po dwóch latach pracy w nich dostrzegam pewne zalety jakimi mogą być obawy klienta przed dotykiem skóra vs skóra czy spotkanie z krwią przeciwnika. Niestety dywersyfikacja rękawiczek na rynku i zarazem ich różna jakość najczęściej są tylko ersatzem przed zabezpieczeniem przed chorobami zakaźnymi. Ale jak każde placebo może sprawić, że klient będzie czuł się lepiej. Dłuższy wywód na ten temat popełniłem we wspomnianej już wyżej książce. Tam też zwróciłem uwagę na to, że nawet wśród pracowników kontroli sanitarnej również występują różne opinie na temat sensu używania rękawiczek w naszej pracy.

 

A od dziś przez kilka najbliższych dni przypominać będziemy nasze filmy i artykuły o goleniu na mokro. Może to w jakimś stopniu pomoże uczestnikom konkursu Najlepszy Polski Golibroda albo natchnie ich do nowych inspiracji tradycyjnego golenia. Może też przypomni osobom niezwiązanym z zawodem jakieś reminiscencje z zakładów fryzjerskich z młodości? Bo jak wspominali bohaterowie rozdziału „Spotkania z mistrzami” z "Następnego Proszę!" (sprawdź TUTAJ) golenie to najważniejsza usługa, która kilka razy uratowała zawód przed upadkiem.

Życząc połamania brzytew (za równo 2 tygodnie) mam nadzieję, że ten kilkudniowy cykl przypominający pomoże uczestnikom w złapaniu dobrego flow i przygotowaniu się do konkursu.

A my będziemy tam na stoisku nr 13 w hali nr 5. Widzimy się!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Jakie produkty polecamy do golenia na mokro?
Olej do golenia Steam Punk: https://bit.ly/spshaveoil 
Miseczka do kremu: https://bit.ly/miseczkagolenie 
Przemysławka lana: https://bit.ly/przemysławka
Aftershave Steam Punk:https://bit.ly/spaftershave 

wróć do listy wpisów